Ponad 90 % kobiet na świecie zna te nieprzyjemne objawy z własnego doświadczenia. Dotąd gładka skóra zaczyna przypominać pofałdowaną skórkę pomarańczy. Jest to znak, że cellulitis atakuje. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nie jest on chorobą, lecz wypadkową różnych czynników, takich jak zmiany poziomu kobiecych hormonów, wiek, brak aktywności fizycznej, tycie i zła dieta.

Ten kosmetyczny defekt dotyka zarówno kobiety szczupłe jak i otyłe, chociaż przy nadwadze widoczny jest znacznie bardziej. Cellulitis pojawia się najpierw po zewnętrznej stronie ud, bo tam właśnie tkanka tłuszczowa jest najgrubsza. Później może pojawić się na pośladkach a nawet na ramionach. Problem ten dotyka tylko kobiety. Powodów jest kilka: cieńsza zewnętrzna warstwa skóry i zupełnie inny niż u mężczyzn układ komórek tłuszczowych.

Jak usunąć cellulitis?

Na całym świecie kobiety wydają miliony dolarów na mało lub całkowicie nieskuteczne środki usuwające „pomarańczowa skórkę”. Często padają ofiarą naciągaczy, którzy niby produkują super skuteczny lek. Najlepszą metodą leczenia jest oczywiście zapobieganie, należy jednak pamiętać, że u każdej kobiety liczba komórek tłuszczowych uzależniona jest od tego jak się odżywiała jej matka w czasie ciąży. Pewnie to trochę dziwne ale prawdziwe. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia cellulitu przez stosowanie odpowiednich ćwiczeń i utrzymywanie masy ciała na jednakowym poziomie. Kobiety z nadwaga swoją „walkę” powinny rozpocząć od zrzucenia zbędnych kilogramów. Nie powinno się jednak chudnąc zbyt gwałtownie, ponieważ kondycja skóry może się jeszcze pogorszyć. Dieta musi być rozsądna i połączona z systematycznymi ćwiczeniami, bogata w węglowodany złożone i odpowiednią ilość błonnika. Skóra potrzebuje odpowiednich dawek beta – karotenu i witaminy A. Konieczne jest również unikanie soli i alkoholu. Mało kobiet o tym wie ale również stres i silne przeżycia mogą przyczyniać się do powstawania problemu. Bardzo dobrze na poprawę wyglądu skóry wpływa ruch na świeżym powietrzu i pływanie. Idealne są masaże ciała i naprzemienne natryski ciepłą i bardzo zimną wodą. Ważne jest żeby tego typu zabiegi wykonywać systematycznie, najlepiej rano i wieczorem. Na rynku dostępnych jest wiele kremów i balsamów pomagających pozbyć się tego kłopotliwego problemu ale pamiętajmy, że kosmetyki tylko pomagają a nie działają jak czarodziejska różdżka. Za jednym słoiczkiem kremu czy balsamu, cellulit nie zniknie ! Jest wiele sposobów walki z tym problemem ale sukces w głównej mierze zależy od tego jak szybko zareaguje się na niego. Niestety kiedy „ pomarańczowa skórka” jest już bardzo zaawansowana ciężko będzie się jej pozbyć. Kiedy wszystkie inne sposoby zawodzą można poszukać bardziej zaawansowanej medycyny.

Jak walczyć z cellulitem ?

Jednym ze sposobów jest metoda laserowa, zupełnie bezpieczna dla pacjentek. Bardziej skomplikowana i trochę bolesna jest cellulolipoliza, czyli nakłuwanie zmienionych miejsc bardzo cienkimi igłami, podłączonymi do generatora elektrycznego. Pole elektryczne rozbija komórki tłuszczowe i niszczy je. Powodzenie takiego zabiegu zależy jednak od dużego doświadczenia lekarza. Jest wiele sposobów na chirurgiczne pozbycie się cellulitu ale większość z nich wiąże się z ryzykiem a nawet z powikłaniami. Dobrym sposobem są masaże. Większość specyfików w swoim składzie zawiera roślinne wyciągi, kofeinę i zioła. Należy codziennie wmasowywać je w zmienione miejsca, najlepiej specjalną szczotką z wypustkami, która mechanicznie rozbija tłuszcz. Taki energiczny masaż, zawsze w kierunku serca, poprawia krążenie krwi. Efekty nie pojawią się błyskawicznie ale już po dwu, trzech tygodniach zauważymy poprawę. I jeszcze jedna ważna rzecz, koniecznie należy wypijać około dwu litrów wody, najlepiej niegazowanej. Pomoże to w usuwaniu toksyn z organizmu.