Każdy, kto chociaż raz w życiu miał dużą nadwagę i próbował zredukować swoją wagę bardzo dobrze wie, że odchudzanie jest trudne. Teoretycznie wszyscy wiemy na czym powinno ono polegać. Powinniśmy mniej jeść a więcej się ruszać.

W praktyce jednak często okazuje się, że mimo stosowania niskokalorycznych diet waga wcale nie spada. Podobnie bywa ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Eksperci podkreślają jednak, że trzeba się uzbroić w cierpliwość. Odchudzanie nie powinno być szybkie i gwałtowne bo w ten sposób możemy sobie zrobić tylko krzywdę. Ideałem jest przeprowadzanie procesu redukcji wagi pod kontrolą doświadczonego dietetyka. Z pomocy specjalisty powinny korzystać przede wszystkim te osoby, które mają poważne problemy zdrowotne. Grzechem głównym jednak u większości osób odchudzających się jest brak silnej woli. Nie da się ukryć, że jedzenie to olbrzymia przyjemność i trudno z niej zrezygnować. Często osoby na diecie głodzą się przez większość dnia po czym pod wieczór nie wytrzymują i zjadają olbrzymie ilości słodyczy. Podobnie jest z uprawianiem sportu. Osoba, która chce schudnąć obiecuje sobie, że będzie codziennie biegać, chodzić na siłownie czy basen, jednak zapału zwykle wystarcza na kilka dni. Aby osiągnąć wymarzony cel trzeba więc postarać się o odpowiednią motywację. Musimy wizualizować sobie cel, wyobrażać siebie dużo szczuplejszego a proces odchudzania traktować jako drogę o upragnioną nagrodę.

Dieta Dąbrowskiej-czy warto ją stosować?

Dieta dr. Ewy Dąbrowskiej to rodzaj postu owocowo-warzywnego. Warto na wstępie podkreślić, że głównym celem tej diety nie jest zrzucenie nadmiaru kilogramów. To odbywa się niejako przy okazji. Post Dąbrowskiej stosujemy przede wszystkim w celach zdrowotnych. Ta dieta jest swego rodzaju kompromisem między głodówką a dietą wegetariańską. Jej charakterystyczną cechą jest przyjmowanie bardzo małej ilości kalorii przez co włącza się odżywianie wewnętrzne. Proces ten sprawia, że z organizmu usuwane są nieczystości, produkty przemiany materii, zwyrodnienia. Dzięki tej diecie można uzyskać poprawę w takich chorobach jak paradontoza czy reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga ona także na bóle głowy, alergie, dodaje energii, znosi uczucie zmęczenia, depresję. Zasady tej diety są jednak bardzo rygorystyczne. Spożywamy tylko określone warzywa i owoce. Nie używamy tłuszczów, cukru, przypraw, soli, nie pijemy kawy, herbaty czy alkoholu. Z owoców można spożywać jedynie jabłka, cytryny i grejpfruty. Jednocześnie można jeść większość warzyw oprócz ziemniaków i warzyw strączkowych. Post powinien trwać co najmniej 2 tygodnie, wiele osób wytrzymuje dłużej nawet 6-9 tygodni co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest także możliwość przeprowadzenia diety na specjalnych turnusach w sanatoriach co wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

dieta dąbrowskiej