Większość z nas, prędzej czy później przez to przechodzi: odchudzanie. Teoretycznie, w odchudzaniu nie ma niczego skomplikowanego. Wystarczy ograniczyć kaloryczne przekąski i przestawić się na lżejsze posiłki. W rzeczywistości jednak tak łatwo nie jest – niekontrolowane napady głodu burzą misternie opracowaną dietę, a brak szybkich efektów jest zabójczy dla motywacji. Na szczęście istnieje wiele sposobów na wsparcie procesu odchudzania. Czasem wystarczy sięgnąć po to, co daje nam natura.

 

Rośliny na odchudzanie

Dietetycy wyróżniają szereg roślin, które mają pozytywny wpływ na zmniejszenie masy ciała. Poznaj te, które mają najskuteczniejsze działanie.

Amorphophallus konjac

foot-in-mouthTo jeden z gatunków rośliny, w Polsce zwanej dziwidłem, sięgającej nawet 5 metrów wysokości, i znanej z ogromnych kwiatów o charakterystycznym kształcie. W jego podziemnej bulwie kryje się składnik, mający olbrzymie znaczenie dla powodzenia procesu odchudzania. Błonnik glukomannan, bo o nim mowa, to włókno otrzymywane z korzenia tej rośliny. Składnik ten pomaga walczyć z nadmiernym apetytem i napadami głodu, wywołuje bowiem uczucie sytości u osoby, która go spożyje. Dzieje się tak dlatego, że glukomannan wiąże wodę w żołądku, przekształcając ją w żel, co nie tylko wpływa na sytość, ale też spowalnia uwalnianie cukru do krwiobiegu, zmniejszając tym samym łaknienie. Zawarta w bulwie rośliny Amorphophallus konjac substancja sprawia również, że wolniej przebiega proces opróżniania treści żołądka. Tego typu działanie w oczywisty sposób wpływa na powodzenie odchudzania. Glukomannan ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów i to bez efektu jojo.

Cykoria

cykoria na odchudzanieTo niepozorna roślina zyskująca w ostatnim czasie coraz większą popularność. Nic dziwnego, lista jej dobroczynnych właściwości jest bowiem długa. Posiłek przygotowany z cykorii jest niskokaloryczny, a wypicie po nim szklanki wody, zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Wartościowe dla zdrowia składniki liści cykorii to między innymi witaminy C i A, kwas foliowy, beta-karoten, mangan, oraz – co z punktu widzenia osoby odchudzającej się najważniejsze – błonnik, który wspomaga trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczów, jak też reguluje wydzielanie insuliny. Z suszonego korzenia cykorii można przygotować aromatyczny i wspomagający odchudzanie substytut kawy.

African Mango

naturalne odchudzanie z african mangoEkstrakt z pestek tego egzotycznego owocu, również zawiera wiele błonnika, który jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wyciąg z african mango wpływa na ograniczenie apetytu, zmniejsza poziom cholesterolu, reguluje trawienie, jak również usuwa z organizmu szkodliwe toksyny. Zwłaszcza dzięki zmniejszeniu poczucia głodu i regulacji metabolizmu, african mango może znacząco pomóc w odchudzaniu.

Zielona herbata

zielona herbataChoć sama może niewiele zdziałać w procesie odchudzania, to bez wątpienia wspomaga go i ułatwia. Substancje w niej zawarte przyczyniają się do przyspieszenia procesu przemiany materii, jak też nie pozostają bez wpływu na apetyt – zmniejszają go. Zielona herbata jest też bogata w antyoksydanty, zawiera również kofeinę. Ta ostatnia powoduje przyspieszenie termogenezy, czyli procesu wpływającego na spalanie kalorii. Również wspomniane antyoksydanty mogą mieć istotne znaczenie dla utraty wagi.

Gotowe rozwiązanie

Codzienne zabieganie, szybki tryb życia i mnogość obowiązków spoczywających na naszych barkach, często sprawia, że nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków zgodnych z zaplanowaną wcześniej dietą. Również pozyskiwanie określonych składników, dobrych dla odchudzania, bywa utrudnione. To oczywiste, że ciężko jest włączyć cykorię do codziennego jadłospisu, czy też samodzielnie suszyć korzenie egzotycznej rośliny. O wiele łatwiej jest sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty, jednak i na to czasem brakuje czasu w napiętym grafiku dnia. Dla osób, którym zależy na ubogaceniu diety o naturalne składniki odchudzające, pochodzące z opisanych powyżej roślin, powstały gotowe suplementy diety. Zawierają one idealnie wyważone proporcje naturalnych preparatów, są łatwo dostępne, bezpieczne w użytkowaniu i przede wszystkim, o wiele prościej jest sięgnąć po nie, niż po poszczególne rośliny.