Polacy co prawda nie należą do najbardziej otyłych narodów jednak problem nadwagi jest u nas widoczny. Wystarczy rozejrzeć się na ulicy czy poobserwować dzieci w szkole.

Duży odsetek naszego społeczeństwa ma problem z nadwagą. Najczęstsze przyczyny są zwykle dwie: złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Osobną grupę stanowią oczywiście osoby, które mają nadwagę z powodów zdrowotnych a więc przy cukrzycy, nadczynności tarczycy albo z powodu przyjmowania określonych leków. Dużym problemem jest fakt, że my Polacy zdecydowanie za mało wiemy o zdrowym odżywianiu. Wielu Polaków w ogóle nie wie ile powinna wynosić prawidłowa wagi. Robimy poważne błędy na zakupach spożywczych bo nie mamy wystarczającej wiedzy na temat składników odżywczych czy szkodliwych substancji znajdujących się w pożywieniu. Polacy powinni zdecydowanie więcej oglądać programów o tematyce dietetycznej gdzie porusza się takie problemy jak prawidłowa waga, jadłospis, diety, zapotrzebowanie kaloryczne. Wreszcie Polacy muszą zacząć walczyć ze szkodliwymi nawykami takimi jak podjadanie między posiłkami, jedzenie przed snem czy spożywanie śmieciowego jedzenia z barów szybkiej obsługi.

Stygmatyzacja związana z otyłością

Otyłość występuje w Polsce bardzo często i nie jest zjawiskiem nowym. Generalnie osoby z nadwagą mają w życiu pod górkę. Dzieje się tak niezależnie od wieku. Otyłe małe dzieci są wyśmiewane w przedszkolu i w szkole. Otyłe osoby młode bywają piętnowane przez grupę rówieśniczą. Nawet jeśli otyłość dopadnie nas w średnim czy dojrzałym wieku odczujemy jej skutki społeczne. Najtrudniej jest otyłym paniom bo mężczyznom dużo więcej się wybacza. Otyłe dziewczyny często popadają w kompleksy i pozostają samotne bo tylko niewielki odsetek mężczyzn preferuje panie puszyste. Osoby otyłe są gorzej traktowane w pracy, trudniej im awansować a często nawet załatwić sprawę w urzędzie bo społeczeństwo ocenia po wyglądzie. W powszechnej opinii osoba otyła kojarzy się z samymi negatywnymi cechami. Myślimy, że osoby otyłe są leniwe, bardzo dużo jedzą a więc mają problem z samokontrolą. Tymczasem nie zawsze tak musi być. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że za otyłością często stoją poważne problemy zdrowotne. Może to być cukrzyca, problemy z tarczycą czy problemy natury psychicznej. Kobiety stają się otyłe często po ciąży. Przybywa im kilkanaście kilogramów, które bardzo trudno jest w krótkim czasie zgubić. Gdy ktoś od długie czasu próbuje bezskutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy powinien zgłosić się do dietetyka. Profesjonalna dieta w połączeniu z wysiłkiem fizycznym na pewno pozwolą zmniejszyć nadwagę.

 

dieta_odchudzanie

 

Rodzaje diet w walce z nadwagą

W Polsce znanych jest co najmniej kilkadziesiąt rodzajów diet. Warto je podzielić na mniejsze podgrupy aby lepiej zrozumieć czym różnią się one między sobą. W pierwszej grupie znajdują się diety niskoenergetyczne. Ich główny cel to szybka redukcja masy ciała. Przykładami mogą być diety 1200 czy 1400 kcal. Specjaliści przestrzegają jednak, że nie powinno się tych diet stosować przez długi czas. Kolejna grupa to diety o niskim indeksie glikemicznym. Spożywamy tu przede wszystkim warzywa i niesłodkie owoce. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby zasadność tych diet w odchudzaniu. Należy także wymienić diety jednoskładnikowe. Ich przykładem będzie dieta jabłkowa, grejpfrutowa czy dieta kapuściana. Monodiety również nie są polecane przez fachowców dietetyków. Istnieją także diety rozdzielne, gdzie dba się głównie o to, aby jednocześnie nie spożywać białek i węglowodanów. Z kolei diety optymalna i Atkinsa są przykładami diet, gdzie celowo spożywa się głównie tłuszcze i białka a unika węglowodanów. Wreszcie najbardziej restrykcyjną formą diety odchudzającej jest głodówka, której najlepiej nie robić bez kontroli lekarza.