Z roku na rok w aptekach przybywa coraz większa liczba tabletek, które mają za zadanie poprawić wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Tzw. nutrikosmetyki zwane inaczej pigułkami urody to suplementy diety charakteryzujące się bardzo starannie skomponowanym składem, którego zadaniem jest poprawienie wyglądu zewnętrznego od wewnątrz.

 

Oczywiście wiele kobiet decyduje się na stosowanie kosmetyków nawet tych najdroższych, jednak należy mieć świadomość tego, iż składniki zawarte w tych produktach nie docierają niestety w głąb skóry, dlatego też walkę o piękny wygląd należy rozpocząć od wewnątrz. Kiedy jednak warto sięgać po nutrikosmetyki, co można znaleźć w ich wnętrzu i czy ich stosowanie jest w ogóle skuteczne?

Niedobory składników odżywczych

Nieodpowiednia dieta uboga w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty spożywcze, ciągłe odchudzanie się, palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie nadmiaru słodyczy, tłustych potraw i zbyt dużej ilości soli to najszybsza droga do utraty cennych witamin i składników odżywczych odpowiedzialnych nie tylko za zdrowie, ale również za wygląd zewnętrzny. Oczywiście w celu poprawy wyglądu i samopoczucia należy radykalnie zmienić sposób odżywiania się, jednak można również postawić na suplementy diety, które stosowane przez określony czas powinny pomóc uporać się z problemem. Czym jednak objawia się niedobór składników odżywczych? Przede wszystkim wypadającymi włosami, łamiącymi się paznokciami, a także ziemistą cerą, co dla wielu kobiet jest prawdziwym koszmarem.

 

Działanie nutrikosmetyków

Niejedna osoba, widząc w aptece czy na sklepowej półce suplementy mające na celu poprawienie wyglądu skóry, włosów i paznokci zastanawiała się, czy takie produkty w ogóle działają? Oczywiście witaminy i minerały znajdujące się w nutrikosmetykach wchłaniają się w mniejszym stopniu niż ma to miejsce w przypadku świeżych produktów spożywczych, jednak warto wiedzieć o tym, iż okazują się dosyć skuteczne. Aby jednak efekty ich stosowania były widoczne należy przyjmować je przez kilka miesięcy, robiąc sobie następnie krótką przerwę. Decydując się na zażywanie nutrikosmetyków należy bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu, gdyż przyjmowanie tabletek w dowolny sposób może się okazać nieskuteczne. Jakich jednak efektów można się spodziewać? Oczywiście przyjmowanie nutrikosmetyków nie zredukuje cellulitu, nie wygładzi zmarszczek oraz nie zlikwiduje pajączków, jednak dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych, które z pewnością w korzystny sposób wpłyną na wygląd zewnętrzny. Stosując zatem nutrikosmetyki cera powinna odzyskać blask a paznokcie i włosy wzmocnić się, dzięki czemu nie powinny się łamać ani wypadać.

Co kryje się w nutrikosmetykach?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele suplementów, które różnią się między sobą działaniem oraz zastosowaniem, przez co zawierają one nieco inaczej skomponowane składniki odżywcze. Warto jednak wiedzieć o tym, iż zazwyczaj w składzie większości nutrikosmetyków znajdują się przeciwutleniacze, czyli witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, selen oraz miedź. W preparatach, które mają za zadanie wzmocnić włosy oraz paznokcie można również znaleźć takie składniki odżywcze jak biotyna, krzem oraz wyciągi z pokrzywy i skrzypu polnego. Jeśli chodzi natomiast o suplementy mające na celu poprawić wygląd skóry, to w ich składzie można dodatkowo znaleźć kwasy z grupy omega-3 i 6, kolagen, a także oleje roślinne.