Aby znaleźć dobrą odżywkę do rzęs, najlepiej zacząć od analizy składników preparatów dostępnych na rynku. Serum do rzęs powinno zawierać zarówno składniki aktywne, które bezpośrednio wpłyną na porost rzęs, jak i te pomocnicze, które będą pielęgnować rzęsy.

 

Biotyna – pod tą popularną nazwą kryje się witamina H, która skutecznie stymuluje tempo wzrostu włosów, w tym rzęs. Poprzez cząsteczki siarki, pobudza gospodarkę odpowiadająca za budowę keratyny, wpływając jednocześnie na wzmocnienie paznokci i włosów.

Bimatoprost – substancja przedłużająca fazę wzrostu włosów, dzięki czemu nasze rzęsy stają gęste, grube i jest ich znacznie więcej. Poprawia ona kondycję włosa, wpływając nie tylko na grubość czy długość ale także na intensywność koloru.

Panthenol – znany także jako prowitamina B5. Substancja ta nadaje włosom miękkość i połysk, jednocześnie działając regenerująco i ochronnie.

Gliceryna – substancja zapobiegająca wysuszaniu włosa. Nawilża rzęsy przez co są mniej łamliwe.

Kwas hialuronowy – to inaczej polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Składnik ten wpływa na nawilżenie skóry, ale i mieszków włosowych. Wpływa na regenerację i przeciwdziała podrażnieniom.

Alantoina – to substancja pochodzenia naturalnego, która łagodzi podrażnienia skóry. Ma za zadanie nawilżenie i przyśpieszenie regeneracji.

Peptydy – bioaktywne aminokwasy, których budowa umożliwia wniknięcie w głąb włosa oraz dostarczenie niezbędnych substancji do stymulacji wzrostu rzęs. Peptydy wzmacniają i poprawiają kondycję włosów, dzięki czemu rzęsy stają się gęstsze , dłuższe i mocniejsze.

Wybierając zatem odżywkę do rzęs należy zwrócić uwagę zarówno na składniki aktywne jak i te pomocnicze. Dobre serum do rzęs powinno pobudzać włoski do wzrostu, ale i winno być bezpieczne, wolne od podrażnień i uczuleń.
Jeśli podczas stosowania preparatu występują skutki uboczne takie jak zaczerwienione oczy czy pieczenie, należy przerwać kurację i najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

  

Maria Pankiewicz

Maria Pankiewicz

dermatolog, kosmetolog