Szpecą i dla wielu kobiet są poważnym utrapieniem. Żylaki są też przyczyną bólu oraz świądu, i choć pozornie niegroźne – mogą poważnie utrudnić życie. Czy istnieje sposób na skuteczną walkę z nimi? Jakie działania profilaktyczne warto podjąć, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego problemu?

 

Żylaki: skąd się właściwie biorą?

Żylaki pojawiają się wprawdzie u mężczyzn, jednak wśród pacjentów walczących z tym problemem przeważają kobiety – szczególnie te, które są w ciąży lub które niedawno zostały matkami. Ma to związek zarówno z hormonami, które w czasie ciąży mogą sprawiać sporo problemów oraz z dodatkowym naciskiem na żyły, które wywiera dziecko. Główną przyczyną problemów z żylakami są jednak problemy związane z pracą znajdujących się w ścianach żył zastawek. Ich skutkiem jest cofanie się krwi i jej gromadzenie w niektórych miejscach. Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się takich problemów? Zbyt długie siedzenie lub stanie, brak ruchu oraz zła dieta – oto główne problemy. Nadwaga i otyłość wyjątkowo sprzyjają powstawaniu żylaków, podobnie zresztą jak dieta zbyt uboga w witaminę C. Zaparcia, zbyt słabe żyły, a czasami również czynniki genetyczne są kolejnymi przyczynami występowania żylaków. Co można zrobić, by uchronić się przed ich wystąpieniem?

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków?

Działania profilaktyczne, które mają zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków, są dość proste. W poprawie krążenia oraz w walce o zachowanie odpowiedniej masy ciała pomóc może systematyczna aktywność fizyczna. Codzienny spacer oraz krótka gimnastyka nie muszą zajmować zbyt wiele czasu, a mogą oddalić widmo borykania się z uciążliwymi żylakami w przyszłości. Równie ważna jest odpowiednia dieta, w której najważniejszą pozycję zajmują produkty dostarczające błonnika oraz wyjątkowo ważnych dla zdrowia przeciwutleniaczy. Szczególnie cennym dodatkiem do menu są owoce zawierające spore ilości witaminy C oraz kasza gryczana, która dzięki zawartości rutyny pozwala wzmocnić naczynia krwionośne. Ryby morskie oraz siemię lniane, jako doskonałe źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, również stają się cennymi sojusznikami w walce z żylakami. Warto też ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny, których nadmiar sprzyja pojawianiu się problemów z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi.

Produkty, które mogą pomóc osobą dotkniętym żylakami

Nie brak ziół i preparatów, które mogą pomóc w walce z już występującymi żylakami. Warto jednak ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem, co w szczególności dotyczy ciężarnych. Osoby zdrowe mogą wspomagać się nalewką ze skrzypu oraz herbatą z pokrzywy. Pomocne są też preparaty z kasztanowca zwyczajnego, dzięki którym znacznie poprawia się kondycja żył. Preparaty zawierające witaminy z grupy B oraz witaminę E również mogą się okazać skutecznym wsparciem. W chwili, gdy pojawiają się żylaki, można też sięgnąć po liście brusznicy czarnej. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z żylakami mogą się też okazać okłady z kasztanowca zwyczajnego oraz z oczaru wirginijskiego.